Aký matrac na dobrý a zdravý spánok?

mojmatrac-clanok-1Určite aj vy viete, že za zdravým a plnohodnotným spánkom stojí najmä ten správny matrac. Je však relatívne náročné ho nájsť. Každý z nás má inú telesnú konštitúciu a iné nároky na tvrdosť, výšku, prípadne materiál, a preto je k výberu matracu s ohľadom na zdravý spánok nutné pristupovať individuálne. Napriek tomu vám ponúkame niekoľko odporúčaní, ktoré vám pri hľadaní určite pomôžu.

 

 

PREČO JE DÔLEŽITÁ SPRÁVNA TVRDOSŤ MATRACOV A AKO VYBRAŤ OPTIMÁLNY MATRAC S PRIHLIADNUTÍM NA TENTO PARAMETER?

Hlavné kritérium, ktoré ľudia pri výbere matracov posudzujú, je tvrdosť. Tá je zväčša pri produktoch určovaná na stupnici od 1 do 5, pričom vyššie číslo znamená tvrdší matrac. V prípade matracov vyrobených z PUR peny ju môžeme určovať aj na základe hustoty materiálu. Správna tvrdosť je dôležitá na zabezpečenie ideálnych ortopedických vlastností, teda na dosiahnutie prirodzenej polohy ležiaceho pri spánku s uvoľneným svalstvom a rovnomerným rozložením tlaku na celé telo. Komu ale bude vyhovovať matrac s vysokou tvrdosťou a komu skôr matrac mäkký?

V tomto prípade je vhodné orientovať sa podľa telesnej hmotnosti. Prirodzene, človek s vyššou hmotnosťou potrebuje počas spánku lepšiu oporu tela, než ten s nižšou. Aj preto sú pre ľudí so silnejšou postavou ideálne tvrdé matrace a naopak, ľudia štíhlejšej postavy môžu pokojne spávať aj na mäkkom. Tvrdé matrace sú pevnejšie, a preto sa do nich telo tak ľahko nezaborí ako do mäkkých. Jednou z podmienok zdravého spánku je totiž stabilná podložka, ktorá si po skopírovaní telesných kriviek udržuje stály tvar. Opäť však musíme zdôrazniť, že voľba tvrdosti je individuálna.

MATRACE Z HYDROLATEXU AKO ALTERNATÍVA BEŽNÝCH TVRDÝCH MATRACOV

Ľuďom s vyšším hmotnostným zaťažením alebo problémami s chrbticou odporúčame okrem typických tvrdých matracov aj matrace vyrobené z hydrolatexu. Ich hlavnou výhodou je obrovská pevnosť, vďaka ktorej poskytujú dokonalú oporu pre telo a navyše, obsahujú hneď viaceré ortopedické zóny vylepšujúce podmienky pre pohodlie chrbtice. Výborne pracujú s tlakom tela, rozkladajú ho na celú plochu, a preto nedochádza k tvorbe preležanín ani u dlhodobo ležiacich. Hydrolatex je vhodné kombinovať s jadrom matracov tvoreným kokosovou doskou, ktorá zvyšuje tvrdosť.

SPRÁVNE ROZMERY MATRACOV

Zdravý spánok ovplyvňujú okrem správnej tvrdosti aj rozmery matracu. Tu platí všeobecné pravidlo, že jeho dĺžka by mala byť aspoň o 20 až 25 cm väčšia ako telesná výška. Kvalitu spánku zhoršujú pretŕčajúce nohy, kvôli ktorým sa tlak tela nedokáže rozložiť správne, a preto sa môžu vyskytnúť bolesti najmä v oblasti kolien. Toto pravidlo teda dodržujte.

Ak je materiál matracu kvalitný, jeho výška nehrá dôležitú úlohu. Avšak, ako starneme, dostavujú sa rôzne poruchy pohybového aparátu. Sadanie, ľahnutie a najmä vstávanie sa nám komplikuje. Preto pre starších ľudí a pre ľudí s poruchami pohybového aparátu by sme odporúčali vyššie matrace, ktoré zvyšujú výšku postele, a preto sa z nej bude ľahšie vstávať.Čím budete starší, tým viac si za túto prezieravosť poďakujete.

NETREBA ZABÚDAŤ ANI NA ZDRAVOTNÚ NEZÁVADNOSŤ A HYGIENU MATRACOV

Zdravší spánok nie je len o tvrdosti matracov, ale aj hygiene. Ľudské telo počas spánku produkuje vlhkosť, ktorá sa dostáva do základného materiálu matracu. Ak ju ten nedokáže spracovať a odviezť, vytvára sa priamo v ňom živná pôda pre rozličné mikroorganizmy. Časom to môže spôsobiť zdravotné komplikácie, a to nielen ľuďom s alergiou na roztoče. Našťastie, na trhu sú dostupné materiály, ktoré vlhkosť nezadržujú, a tým sa zachovávajú v tom najlepšom hygienickom stave aj počas rokov používania. Matrace BIOGREEN práve taký materiál obsahujú. Ich pena je vyrobená namiesto ropných produktov z prírodného ricínového oleja, vďaka čomu je zdravotne absolútne nezávadná. Život mikroorganizmov v štruktúrach týchto matracov znemožňuje okrem peny BIOGREEN aj prípadné napustenie výťažkami z aloe vera.

VÝHODNÉ ODZIPSOVATEĽNÉ POŤAHY

Matrace pomáhajú udržiavať v dobrom hygienickom stave, ktorý je jednou z podmienok pre zdravý spánok, aj odzipsovateľné poťahy. Napriek používanej posteľnej bielizni dochádza k ich znečisteniu, preto je naozaj výborné, ak ich môžete príležitostne vyprať. Zamerajte sa teda na také matrace, ktoré vám umožňujú snímanie poťahov.

Ak sa stále nedokážete rozhodnúť, ktorý z matracov vám poskytne tie najideálnejšie podmienky na dobrý a zdravý spánok, kontaktujte nás mailom alebo telefonicky. Radi vám s jeho výberom pomôžeme.